+48 516-849-935

Jak zdobyć dofinansowanie na budowę szamba Program Moja Woda

Dofinansowanie na budowe szamba betonowego

Czego dotyczy Program i w jakim celu został utworzony?  

W ostatnich czasach w państwach europejskich coraz bardziej zauważalny jest problem suszy. Rosnąca świadomość ogromnych strat, które ponoszą rolnicy, a co za tym idzie – wzrost cen żywności na europejskich rynkach, powodują, że konieczne są działania w celu wyeliminowania, bądź chociażby zminimalizowania tego problemu. Nie tylko gospodarka na tym cierpi – susze mają również znaczący wpływ na degradację środowiska naturalnego. Dlatego, mając na uwadze powyższe, władze państwowe zmierzają ku przebudowie infrastruktury wodnej, ale przede wszystkim stawiają na zmianę nawyków społeczeństwa w celu osiągnięcia efektów długofalowych.

Najlepszym sposobem zmierzającym w kierunku ograniczenia negatywnego wpływu suszy na gospodarkę i środowisko jest retencja, a dokładnie – gromadzenie wody deszczowej. W tym celu buduje się zbiorniki, które gromadzą wodę i pozwalają na ponowne jej wykorzystywanie.  

Zgodnie z tym założeniem powstał program Moja Woda, który obowiązuje w latach 2020 – 2024. Jego głównym celem jest zaoszczędzenie zasobów wody poprzez zwiększenie retencji wodnej na terenie działki przy budynkach mieszkalnych (domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych). Zgromadzona w ten sposób woda opadowa i roztopowa ma być ponownie wykorzystywana. Zgodnie z obliczeniami ekspertów z Ministerstwa, szacowane jest, że dzięki tym rozwiązaniom, zaoszczędzić można będzie w ciągu kilku lat nawet milion metrów sześciennych wody.  

Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie tej inwestycji po 1 czerwca 2020 r. i nie skorzystali przedtem z dofinansowania z Programu Moja Woda. Nabór trwa do dnia 30.06.2024 r.). Kwota dotacji to nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, które wchodzą w zakres inwestycji i jednocześnie nie może to być więcej niż 5 tys. zł na jedną inwestycję – przedsięwzięcie. Wnioski można składać od lipca 2020 r. do odpowiednich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które to też udzielają wszelkich niezbędnych informacji na temat dofinansowania.  

Na co można przeznaczyć dotację?  

Koszty kwalifikowane to między innymi: kupno, budowa, montaż i uruchomienie instalacji, które pozwolą na gospodarkę wód opadowych lub roztopowych, ale tylko na terenie wskazanej nieruchomości. Najważniejszym elementem tego typu inwestycji jest oczywiście zbiornik. Istnieją różne metody, o których już wspominaliśmy, natomiast zawsze należy mieć na uwadze wytrzymałość oraz szczelność takich konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szamba betonowego, czyli monolitycznego zbiornika na deszczówkę oraz nieczystości. Takie gotowe rozwiązania z pewnością spełniają wszelkie normy wytrzymałości oraz szczelności, co jest bardzo ważne. Poza zbiornikiem, wśród kosztów kwalifikowanych znajdują się także m.in. przewody odprowadzające wodę opadową, instalacja rozsączająca, elementy do nawadniania albo służące innemu wykorzystaniu gromadzonej wody.  

Jakie musimy spełnić warunki, aby otrzymać dofinansowanie?

Zakres inwestycji objęty wnioskiem nie może pokrywać się z przedmiotem dofinansowania ujętym w innym zaakceptowanym lub rozpatrywanym wniosku skierowanym do NFOŚiGW lub WFOŚiGW.  

Dofinansowanie nie może być przeznaczone na inwestycję lub jej elementy, która jest finansowana z innych środków publicznych i której całościowa kwota dofinansowania ze wszystkich tych środków jest większa niż 100% kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie otrzymać może beneficjent końcowy, którego instalacje objęte wnioskowaną inwestycję nie będą przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej oraz działalności rolniczej (czyt. unijne prawo konkurencji).

Przedsięwzięcie musi być zgodne z obowiązującym prawem, natomiast użyte w nim urządzenia i materiały muszą być dopuszczone do użytku na rynku polskim.

Czas trwałości inwestycji to 3 lata od dnia jej zakończenia.

Należy przez cały okres trwałości inwestycji posiadać pełną dokumentację oraz eksploatować urządzenie zgodnie z przeznaczeniem.

Nabór wniosków dla poszczególnych województw dostępny jest pod linkiem:  

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/moja-woda/ogloszenie-o-naborze/

 

Źródła:

https://szambabetonowe.expert/moja-woda-dofinansowanie-budowy-oczka-wodnego/

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/moja-woda/

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/moja-woda/ogloszenie-o-naborze/

 

Ostatnio na blogu

Zbiornik betonowy, nie tylko jako szambo- najciekawsze zastosowania.

Gdy myślimy o zbiornikach betonowych pierwsza myśl jaka zapewne przychodzi nam do głowy, to szambo. Jednak chcemy pokazać Wam, że to nie jedyne rozwiązanie i ich zastosowanie. Zbiornik ten może nam posłużyć jako użyteczne pomieszczenie, które przyda nam ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-12-23 10:43:22 | Kategoria: Szambo betnowe

Kiedy warto wybrać szambo jednokomorowe, a kiedy dwukomorowe?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów jest to, jakie szambo wybrać? Czy lepiej sprawdzi się szambo jednokomorowe, czy jednak szambo dwukomorowe? Dlatego w tym artykule postaramy się nakreślić różnicę i tym samym pomóc w wyborze ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-12-02 13:28:29 | Kategoria: Szambo betnowe

Jak zdobyć dofinansowanie na budowę szamba Program Moja Woda

Dofinansowanie na budowe szamba betonowegoCzego dotyczy Program i w jakim celu został utworzony?  W ostatnich czasach w państwach europejskich coraz bardziej zauważalny jest problem suszy. Rosnąca świadomość ogromnych strat, które ponoszą rolnicy, a co za tym idzie ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-25 09:59:33 | Kategoria: Często zadawane pytania

Sprawy Urzędowe i wybór najlepszego miejsca na szambo

  Wybierając lokalizację szamba powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę jego proces opróżniania. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie odpowiedniego przyłącza z szybko złączką wprowadzonego do ogrodzenia działki. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wóz asenizacyjny nie wjeżdża na ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-20 14:17:25 | Kategoria: Szambo betnowe

TOP 5. Co należy wiedzieć decydując się na zakup szamba

TOP 5. Czyli co należy wiedzieć przed zakupem szamba na swojej działce!Wielkość zbiornikaSzacując wielkość zbiornika należy wziąć pod uwagę ilość osób korzystających z nieruchomości, do której przynależy zbiornik oraz ilość zużywanej przez nich wody. Przyjmuje się, że średnie ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-20 14:15:11 | Kategoria: Szambo betnowe

Proces produkcji naszych zbiorników betonowych KROK PO KROKU

PROCES PRODUKCJI 1.Zbiornik przed zalaniem betonem musi zostać naoliwiony. Zbrojarze nakładają na niego wcześniej zrobioną siatkę zbrojeniową. Dzięki niej nasz produkt jest bardziej wytrzymały. Po nałożeniu siatki można zacząć składać całą konstrukcję.  PROCES PRODUKCJI 2.Mając złożony zbiornik i zapięte ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-20 14:10:38 | Kategoria: Szambo betnowe

Kontakt