+48 516-849-935

Dlaczego warto wybrać zbiornik betonowy na deszczówkę?

 

Nasi klienci często zastanawiają się czy warto inwestować w zbiornik betonowy na wodę deszczową – w poniższym artykule postaramy się Wam przybliżyć ten temat. 

Popularnym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem wśród naszych klientów są prefabrykowane zbiorniki betonowe.  Są trwałe, proste w montażu i przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Możemy dodatkowo je zaimpregnować, aby służyły nam przez długie lata. 

Szamba betonowe bardzo dobrze sprawdzają się na gruntach podmokłych. Masa zbiornika dobrze osadza się w gruncie i jest odporna na wszelkiego rodzaju obciążenia. Zbiorniki betonowe są bardzo szczelne dzięki czemu ścieki nie mają możliwości przedostania się na zewnątrz. 

Mieszanka betonowa stosowana do produkcji szamba jest wytwarzana przede wszystkim z naturalnych składników – woda, kruszywo oraz spoiwo, czyli cement. 
Cały proces produkcji oraz materiał są przyjazne i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

 

Zbiorniki betonowe produkowane są z materiałów różnej klasy trwałości, wytrzymałości i szczelności. Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się klasę betonu B-20, B-30, a także wzmacnia konstrukcję dodatkowo metalowymi prętami.

Zbiorniki betonowe są wytrzymałe, stabilne i solidne. Cechują się ciężką masą co ma duże znaczenie podczas osadzenia jej w ziemi. Większy ciężar sprawia, że nie zagraża wypchnięcie podczas naporu wód gruntownych. 

 

  • Zalety betonowego zbiornika na deszczówkę

Woda deszczowa ma lekko kwaśne pH, zatem zbiornik na deszczówkę nie powinien być wykonany z materiałów wrażliwych na korozję. Jedną z tych tańszych opcji jest właśnie wybór zbiornika betonowego. Jego zaletą jest trwałość i wytrzymałość, więc jest to rozwiązanie, które może służyć wiele lat. Zakopane w ziemi wytrzymają większy nacisk i ciśnienie wewnątrz zbiornika niż nawierzchniowe zbiorniki plastikowe. Są również stabilniejsze i nie zajmują miejsca w ogrodzie.

 

 

  • Podlewanie roślin deszczówką

 

Woda deszczowa jest darmowym i przede wszystkim ekologicznym środkiem do podlewania roślin. Uważana jest za stosunkowo najczystszą wodę naturalną. Jest miękka, ponieważ zawiera mniej jonów magnezu i wapnia w stosunku do wody wodociągowej, a co za tym idzie nie pozostawia białego osadu na roślinach. Dzięki niskiemu pH dobrze sprawdzi się świetnie do podlewania roślin kwasolubnych takich jak wrzosy czy różaneczniki. Nie zawiera także chloru i innych składników wykorzystywanych do oczyszczania wody kranowej. Cechuje się także dobrym napowietrzeniem i ma temperaturę otoczenia.

Nadaje się idealnie do podlewania roślin, traw, drzew i krzewów. 

 

  • Zbiornik betonowy będzie ekologiczny?

 

Szamba ekologiczne wykorzystują osadnik wstępny, gdzie dochodzi do rozdzielenia cięższych zanieczyszczeń osiadających na dnie od nieczystości płynnych oraz system przewodów drenaż rozsączającego do oczyszczania ścieków. Szambo takie w przeciwieństwie do klasycznych zbiorników opróżnia się raz na rok a nawet kilka lat w zależności od stopnia zapełnienia zbiornika osadem. Ścieki podlegają dwuetapowemu procesowi oczyszczania. Najpierw z udziałem bakterii beztlenowych, a po przejściu przez filtr doczyszczający z udziałem bakterii tlenowych i innych mikroorganizmów tworzących błonę biologiczną. Z tego powodu troska o stan flory bakteryjnej jest bardzo ważna w prawidłowym działaniu szamba ekologicznego.  

 

W przeciwieństwie do szamba betonowego szambo ekologiczne wymaga odpowiednich warunków gruntowych tj. gleby o wysokiej przepuszczalności z udziałem np. Żwiru czy piasku i niskim poziomie wód gruntowych oraz braku roślin o rozwiniętym systemie korzeniowym. Ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej odległości od budynku, działek sąsiadujących a także odległości osadnika od drenażu i wielkości samego drenażu budowa szamba ekologicznego wymaga powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Szambo betonowe nie wymaga aż takiej powierzchni. 

 

 

Chociaż koszty budowy oczyszczalni ekologicznej są stosunkowo niskie to jej czas eksploatacji jest stosunkowo krótki, bo około 7-12 lat ze względu na zamulanie i zarastanie drenażu.

Ostatnio na blogu

Zbiornik betonowy, nie tylko jako szambo- najciekawsze zastosowania.

Gdy myślimy o zbiornikach betonowych pierwsza myśl jaka zapewne przychodzi nam do głowy, to szambo. Jednak chcemy pokazać Wam, że to nie jedyne rozwiązanie i ich zastosowanie. Zbiornik ten może nam posłużyć jako użyteczne pomieszczenie, które przyda nam ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-12-23 10:43:22 | Kategoria: Szambo betnowe

Kiedy warto wybrać szambo jednokomorowe, a kiedy dwukomorowe?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów jest to, jakie szambo wybrać? Czy lepiej sprawdzi się szambo jednokomorowe, czy jednak szambo dwukomorowe? Dlatego w tym artykule postaramy się nakreślić różnicę i tym samym pomóc w wyborze ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-12-02 13:28:29 | Kategoria: Szambo betnowe

Jak zdobyć dofinansowanie na budowę szamba Program Moja Woda

Dofinansowanie na budowe szamba betonowegoCzego dotyczy Program i w jakim celu został utworzony?  W ostatnich czasach w państwach europejskich coraz bardziej zauważalny jest problem suszy. Rosnąca świadomość ogromnych strat, które ponoszą rolnicy, a co za tym idzie ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-25 09:59:33 | Kategoria: Często zadawane pytania

Sprawy Urzędowe i wybór najlepszego miejsca na szambo

  Wybierając lokalizację szamba powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę jego proces opróżniania. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie odpowiedniego przyłącza z szybko złączką wprowadzonego do ogrodzenia działki. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wóz asenizacyjny nie wjeżdża na ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-20 14:17:25 | Kategoria: Szambo betnowe

TOP 5. Co należy wiedzieć decydując się na zakup szamba

TOP 5. Czyli co należy wiedzieć przed zakupem szamba na swojej działce!Wielkość zbiornikaSzacując wielkość zbiornika należy wziąć pod uwagę ilość osób korzystających z nieruchomości, do której przynależy zbiornik oraz ilość zużywanej przez nich wody. Przyjmuje się, że średnie ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-20 14:15:11 | Kategoria: Szambo betnowe

Proces produkcji naszych zbiorników betonowych KROK PO KROKU

PROCES PRODUKCJI 1.Zbiornik przed zalaniem betonem musi zostać naoliwiony. Zbrojarze nakładają na niego wcześniej zrobioną siatkę zbrojeniową. Dzięki niej nasz produkt jest bardziej wytrzymały. Po nałożeniu siatki można zacząć składać całą konstrukcję.  PROCES PRODUKCJI 2.Mając złożony zbiornik i zapięte ... [zobacz całość]

Post dodany: 2020-11-20 14:10:38 | Kategoria: Szambo betnowe

Kontakt